Szanowni Państwo,
W dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej ukazał się dodatek przygotowany przez wydawnictwo Warsaw Press, który zainaugurował kampanię pt. “Diagnoza: Nowotwór. Współczesna onkologia”. PTChO jest partnerem kampanii. Zachęcam do odwiedzenia strony, na której zamieszczone wszystkie artykuły opublikowane w dodatku: http://onkologia.warsawpress.com/.
Poniżej przesyłam wybrane artykuły:
LECZENIE ZAAWANSOWANEGO RAKA PŁUCA
Rak płuca to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych. Niestety, wykrywany jest przeważnie zbyt późno, w IV stadium choroby wykluczając tym samym operację. Nadzieją dla chorych są nowoczesne metody leczenia takie jak immunoterapia i terapie celowane.
Prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, Sekretarz Generalny Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, Zastępca ds. Nauki Dyrektora Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Kierownik Zakładu Genetyki Immunologii Klinicznej Instytut Gruźlicy I Chorób Płuc w Warszawie
http://onkologia.warsawpress.com/index.php/2019/02/11/leczenie-zaawansowanego-raka-pluca/
POLSCY PACJENCI POTRZEBUJĄ KOMPLEKSOWEJ OPIEKI ONKOLOGICZNEJ
Coraz więcej Polaków zapada na choroby nowotworowe, co oznacza iż skuteczna opieka nad pacjentami jest wyzwaniem nie tylko medycznym, ale też społecznym, ekonomicznym i systemowym. Doświadczenia europejskie i światowe potwierdzają, że wczesna profilaktyka i diagnostyka oraz koordynacja i kompleksowość leczenia są kluczem do poprawy efektów zdrowotnych, tzn. zwiększenia odsetka wyleczeń, wzrostu wskaźnika przeżyć 5-letnich oraz znaczącej poprawy jakości życia chorych.
Beata Ambroziewicz, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
KIM JEST CHIRURG ONKOLOG?
Nie wyobrażam sobie chirurga zajmującego się leczeniem choroby nowotworowej bez głębokiej znajomości zasad leczenia skojarzonego, podstaw radioterapii czy leczenia ukierunkowanego molekularnie, a tego właśnie nauczamy w czasie wieloletniego szkolenia w chirurgii onkologicznej.
prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech M. Wysocki, Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie
http://onkologia.warsawpress.com/index.php/2019/02/11/kim-jest-chirurg-onkolog/
ONKOLOGICZNE TSUNAMI
Obecnie w Polsce żyje około miliona osób, u których w ciągu ostatnich 15 lat wykryto nowotwór. Każdego roku liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe wzrasta o kolejne kilka tysięcy. Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w naszym społeczeństwie, jednak epidemiolodzy prognozują, że w kolejnych latach nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań i tym samym staną się one pierwszą przyczyną zgonów. Bardzo ważne jest, aby polski system opieki onkologicznej był na to przygotowany.
dr hab. Adam Maciejczyk, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
http://onkologia.warsawpress.com/index.php/2019/02/11/onkologiczne-tsunami/
OPIEKA ONKOLOGICZNA W POLSCE
Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Zdrowia jest zmiana modelu opieki onkologicznej w Polsce. Jesteśmy na etapie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Pierwsi pacjenci skorzystali już ze wspólnej dla obu realizujących pilotaż województw infolinii i zostali umówieni na wizyty.
Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
http://onkologia.warsawpress.com/index.php/2019/02/11/opieka-onkologiczna-w-polsce/